نکات مهم در دکوراسیون داخلی و خارجی

نکات مهم در دکوراسیون داخلی

نکات مهم در دکوراسیون

طراحی و چیدمان مناسب از نکات مهم دکوراسیون داخلی یکی از عوامل مهم در کسب آرامش افراد است. در هر محیطی که باشید، با استفاده از این مقاله می توانید با بهترین راه و روش ها و سبک های دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

هر چهار دیواری می تواند به عنوان یک آشپزخانه، پذیرایی، دفتر کار، آشپزخانه، فروشگاه و مغازه ها یا هر فعالیت مشخص قرار گیرد نیاز به یک تیم دکوراسیون داشته باشد. متخصص دکوراسیون داخلی با عوامل محیطی که در وجود دارد: شمع گرفته تا نور طبیعی و چیدمان مبلمان بهترین تصتصمیم را برای شما می گیرد. گروه ساختمانی مدرن اینجاست تا شما را با بهترین ایده های دکوراسیون های مدرن آشنا سازد و آموززش دهد.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل به چه معناست؟

دکوراسیون داخلی منزل به معنای چیدمان مناسب و استفاده حداکثری از فضای خانه به منظور زیبا سازی چیدمان است. امروزه به سبب کوچک بودن اکثر خانه ها دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی پیدا کرده است. زیرا از فضایی کوچیک باید حدکثر بهره بری انجام شود.

خیلی ها به اشتباه فکر می کنند طرح دکوراسیون داخلی کاری ساده و پیش پا افتاده است که نیازی به دانش ندارد. ولی لازم است بدانید که دکوراسیون داخلی،  نکات و ریزه کاری هایی دارد که با اطلاع از آن ها می توانید فضایی گرم و دل انگیز را با استفاده مناسب از تمام فضا ها ایجاد نمایید.

نکات مهم در دکوراسیون داخلی:

در خانه خود نقطه متمرکز ایجاد کنید

نقطه مترکز به قسمتی از خانه گفته می شود که با ورود به منزل توجه اولیه را به خود جلب می کند. می تواند یک دیوار باشد یا میز یا مبلمان، اهمیتی در انتخاب وسایل نقطه متمرکز وجود ندارد بیشتر چیدمان صحیح و همخوانی و زیبایی آن ها حائز اهمیت است.

100 درصد مد را دنبال نکنید

اگر شما یکی از دنبال کنندگان سفت و سخت مد می باشید پیشنهاد می کنیم با مد شدن هر اسباب و وسیله ای قصد اضافه کردن آن را به منزل خود را نداشته باشید زیرا در اکثر مواقع به جز شلوغ  و بی نظم کردن منزلتان سودی برای شما نخواهد داشت.بهتر است بیشتر بر همخوانی وسایل و هارمونی رنگ ها توجه داشته باشید.

ایجاد تضاد بین لوازم چوبی و فلزی

اگر خانه شما سرد و بی روح به نظر می آید، برای گرم کردن آن از عناصر طبیعی مانند چوب یا گل و گیاه کمک بگیرید. حتی در دکور های که به سبک مدرن طراحی شده هم می توانید از گل و گیاهان استفاده کنید؛ نکته مهم این است که باید تعادل را رعایت کنید.

یک گلدان گل در آشپزخانه ای مدرن بسیار می درخشد. برای خانه های سنتی هم که چوب در دکوراسیون آنها به میزان زیاد به کار رفته، استفاده از گل و گیاه فضا را شاداب تر خواهد کرد. 

از گل و گیاه غافل نشوید

زیبایی و روح منزل وابسته به نوع گل و گیاهی است که استفاده می شود. لازم است بدانید که هر سبک از دکوراسیون گل و گیاه متفاوتی را می طلبد.

روی یک دیوار تمرکز کنید

یکی از دیوارهای منزل خود را انتخاب و آن را کاغذ دیواری یا رنگی متفاوت کنید تا بیشتر به چشم آید و مرکز توجه خانه شما شود. در اتاق های کوچک تر می توانید به جای دیوار، سقف را برای این کار انتخاب کنید.

این روش باعث می شود که علاوه بر زیبایی فضا، چشم ها به سمت بالا حرکت کنند و فضا بزرگ تر به چشم آید.

 

 

 

رنگ، اصلی ترین بخش دکوراسیون داخلی

درصد زیادی از رنگ منزل را رنگ دیوار ها تشکیل می دهند. پس انتخاب رنگ مناسب یا کاغذ دیواری های مناسب بر جلوه ی فضای داخلی بسیار تاثیر گذار است. لازم است بدانید که در فضاهای کوچک رنگ های روشن انتخاب های مناسب تری هستند.

پارتیشن بندی و جذابیت بیشتر فضا

این گزینه برای خانه هایی کارب رد دارد که فضای بزرگی دارد و قصد پر کردن فضا های خالی و استفاده بهینه از آن ها وجود دارد. پارتیشن بندی این امکان را فراهم می کند که با جدا سازی بخش های مختلف خانه ، از چند سبک دکوراسیون در کنار هم بهره برد.

استفاده از پارتیشن

پارتیشن ها از دیگر عوامل برای داشتن دکوراسیونی زیبا و گزینه بسیار مناسبی برای جداسازی بخش های مختلف خانه های نقلی و منازلی که امکان تغییر معماری و جابه جایی دیوارها وجود ندارد، پارتیشن ها و دیوارهای متحرک گزینه ای مناسب و کم هزینه به حساب می آیند.

به علاوه گاهی نیاز است قسمتی از دکوراسیون داخلی خانه از نظر دیگران مخفی بماند یا مثلا می خواهید نقصی از خانه را پنهان کنید. در صورتی که خیلی از افراد از پارتیشن های جدا کننده به عنوان یک المان تزیینی استفاده می کنند.

ایجاد تعادل میان لوازم قدیمی و جدید

یکی از راه کار های زیباسازی در دکوراسیون داخلی برقرای تعادل میان لوازم قدیمی و لوازم جدید است. برای مثال یک ساعت قدیمی در یک خانه به سبک مدرن بسیار به چشم می آید. اگر هم اتاق یا خانه شما به سبک سنتی است، استفاده لوازم عتیقه مانند میزهای عسلی یا حتی کلکسیون ها ترکیب کنید.

مبلمان را دست کم نگیرید

 

 

رنگ مبلمان 30 در صد از رنگ اصلی منزل است و همخوانی آن با اکسسوری ها و دیوار بسیار حائز اهمیت است.

 

از شلوغی در چیدمان مبل بپرهیزید

از قرار دادن مبلمان های دست و پاگیر و بزرگ در مسیر ورودی ها خودداری کنید. تلاش کنید تا حداقل و حداکثر فاصله از ورودی ها باید حدود ۶۰ الی ۱۲۰ سانتی متر باشد. وسایل را به گونه ای قرار دهید تا تجمع وسایل در اطراف اتاق باشد نه وسط آن زیرا تجمع آنها دروسط اتاق باعث تبدیل آن فضا به دو نشیمن کوچک می شود در حالیکه چیدمان وسایل در اطراف اتاق کمک بزگی به داشتن یک فضای نشیمن بزرگ میکند.

شومینه، آیتمی متحول کننده

شومینه عنصری طبیعی می باشد که گرما و صمیمیت را به خانه می بخشد و از وسایل گرمایشی پر استفاده و زیبا در دکوراسیون داخلی می باشد.

نکات مهم در دکوراسیون و بازسازی

برقراری تعادل در دکوراسیون داخلی

ایجاد تعادل نقش مهمی در دکوراسیون خانه دارد. از زیاده روی در هر چیزی که به آن علاقه دارید به شدت خودداری کنید. به عنوان مثال اگر عاشق و چنگال با طرح راه راه دارید، آن را تنها در یک یا دو تا از لوازم منزلتان مانند میز غذاخوری به کار بگیرید.

نور، مهم ترین گزینه است

یکی از گزینه نکات مهم در دکوراسیون داخلی نور می باشد و میزان نورپردازی هر بخش از خانه با سایر بخش ها متفاوت می باشد ولی زیبایی دکوراسیون هنگامی جلوه گر خواهد شد که نورپردازی به صورت مناسب و به اندازه باشد.

نکات مهم در دکوراسیون خارجی

نور در دکوراسیون اتاق نشیمن

در اتاق نشیمن بهتر است سه نوع نور پردازی به طور هم زمان استفاده شوند. تا در صورت نیاز از هر یک از آنها در مواقع مختلف استفاده شود. در فضای نشمین،‌ به کار گیری از لامپ هایی با اشکال هندسی در سقف و استفاده از نورهای مخفی در پشت تلویزیون باعث ایجاد تفاوت با سایر فضاها می شود.

نور در دکوراسیون اتاق خواب

در دکوراسیون اتاق خواب نور یکی از اصلی ترین اجزای آن است و رکن اساسی آن به حساب می آید. هدف اصلی در یک اتاق خواب دست یافتن به نور پس زمینه ای لطیف و عاری از درخشش و بدون اذیت و آزار رساندن به چشم ها  می باشد. نور خوب در اتاق خواب، به شما این امکان را می‌دهد کــه بعد از یــک روز سخــت کاری، خوابـــی راحــت داشته باشید.

تغییری چشمگیر با تعویض کفپوش

چون هر لحظه  ما در تماس با کف پوش هستیم و ارتباط بیشتری با آن داریم.هماهنگی آن با سایر بخش های دکوراسیون و زیبایی آن بسیار حائز اهمیت است.

 به خانه خود هویت دهید

خانه باید معرف شخصیت صاحب خانه باشد، بنابراین در برخی از مکان های خاص منزل عکس های خانوادگی یا آثار هنری را قاب کنید و به دیوار بیاویزید. اتاق نشیمن فضای خوبی برای این کار است یا هرجا که از تماشای آن لذت می برید قرار دهید.

تاثیر قاب هاب در زیبایی منزل

تابلو ها و قاب ها به خانه روح می بخشند و اگر به مکان نصب و تقارن آن ها با یکدیگر توجه شود زیبایی منزل دو چندان می شود.

کتابخانه، آیتمی لوکس

کتابخانه محلی است که روحیات شما و نوع نگرش و خلقیات شما را به بیننده القا می کند. پس با کتابخانه یا شلف هایی مرتب، فرهنگ خود را به نمایش بگذارید.

هدف از دکوراسیون داخلی چیست؟

هدف از دکوراسیون داخلی در محیط های مختلف متفاوت بوده و به منظور خاصی ایجاد می گردد مانند:

 • محیط های اداری: به منظور ایجاد فضایی آرام، راحت و منظم برای کارکنان.

 • محیط های تجاری و مغازه ها: به منظور جلت توجه مشتریان و جذب آن ها برای خرید.

 • محیط های درمانی: به منظور کاربری مفید محیط و ایجاد محیطی منظم که آرامش و امنیت را برای بیماران و کارکنان فراهم  کند.

 • محیط های مسکونی: به منظور ایجاد فضایی زیبا و دلباز که  گرمی و ارامش را به اعضای خانه هدیه دهد.

 • محیط های عمومی: به منظور ایجاد فضایی مفید برای استفاده عموم مردم

سبک های مختلف دکوراسیون داخلی منزل

نکات مهم در سبک های دکوراسیون داخلی انواع مختلفی دارند که به منظور استفاده بهینه از فضا و ایجاد محیط مورد نظر و دلخواه خود لازم است که با سبک ها آشنایی داشته باشید.

 1. سبک مینیمال
 2. سبک مدرن
 3. سبک امروزی
 4. سبک روستیک
 5. سبک شیک
 6. سبک کلاسیک
 7. سبک ایرانی
 8. سبک فرانسوی
 9. سبک ساحلی
 10. سبک آرت دک

سبک مدرن

از ویژگی های مهم سبک مدرن صیقلی بودن وسایل، رنگ های ساده و بدون پترن و استفاده از خطوط منظم و صاف می باشد. در این سبک باید خلوت بودن فضا حفظ شود. توصیه می شود از شیشه و استیل بیشتر استفاده شود و عموم رنگ وسایل را سفید و نقره ای تشکیل دهد.

سبک مینیمال

این سبک به سبک مدرن شباهت بالایی دارد. از استفاده زیاد از وسایل خودداری می شود. رنگ سازمانی ان سفید بوده و سایر رنگ های کاربردی عموما خنثی می باشند. به عبارتی خلوت بودن و ارامش فضا باید حفظ شود.

سبک امروزی

این سبک به سبک مدرن شباهت بالایی دارد ولی در ریزه کاری ها متفاوت است زیرا به شدت از مد پیروی می کند نسبت به سبک مدرن انعطاف بیشتری داشته و از تفاوت عمده آن می توان به کاربرد خطوط خمیده اشاره کرد.

سبک روستیک

سبک روستیک یا روستایی مناسب افرادی است که ساده پسند هستند زیرا این سبک بسیار ساده و بی آلایش بوده و اکثر وسایل آن از جنس سنگ و چوب هستند. همچنین برای نشان دادن اصالت و قدمت بیشتر از اسباب رنگ و رو رفته نیز می توان استفاده کرد.

سبک شیکر

سبک شیکر مخاطبان زیادی دارد زیرا ساده و شیک می باشد. بیشتر رنگ هایی که در آن به کار می رود خنثی هستند مانند طوسیف خاکستری و بژ. از ویژگی منحصر به فرد آن نیز می توان به استفاده از وسایل چوبی تیره اشاره کرد.

سبک کلاسیک

سبک دکوراسیون کلاسیک بر اساس نظم و تقارن در چیدمان وسایل است. همچنین بیشتر رنگ های مورد استفاده شامل کرمف قهوه ای و زرشکی بوده و ترکیب این رنگ ها با وسایل چوبی و آباژور های سرامیکی جذابیت منزل را بیشتر خواهد کرد.

سبک ایرانی

به سبب وجود وسایل هایی خاص در منازل ایرانی ها سبکی به نام دکوراسیون ایرانی ایجاد شد که استفاده از سماور های قدیمی، پشتی و ستون ها و ایوان های بلند ، فرش های دست بافت و پرده ها رنگی این نوع از دکوراسیون داخلی را تکمیل می کند.

سبک فرانسوی

این سبک از زمان سفر پادشاهان قاجار به اروپا در ایران رواج پیدا کرد که ویژگی های مختص به خود را دارد. مانند استفاده از رنگ های جیغ در کنار رنگ های خنثی، تابلو ها زرق و برق دار، عتیقه جات و مبلمان خراطی شده.

سبک ساحلی

این سبک از شهر های ساحلی گرفته شده است و طرفداران زیادی نیز داردو عموم رنگ های مورد استفاده آن، سبز، آبی و سفید بوده. همچنین اکسسوری های مخصوص به خود مانند ظروف چوبی، کفپوش های حصیری و… دارانی باشد. گلدان و استفاده از گیاهان نیز در این سبک مورد توجه می باشد.

سبک آرت دکو

این نوع سبک، تجملی بوده و تمام وسایل به کار برده شده در دکوراسیون هنری بوده و ترجیحاً اصل و گران قیمت هستند.

نکات مهم در دکوراسیون داخلی از نظر روان شناسی

دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین حرفه ها است که تاثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی افراد می گذارد و موجب میشود که افراد واکنش های متفاوتی نسبت به دکوراسیون ها مختلف از خود نشان می دهند، که یکی از مزایای آن بهبود بخشیدن عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است. بر اساس تحقیقات، دکوراسیون منزل شما می‌تواند شما را مریض کند. به‌عنوان مثال اتاق بیش‌ازحد تاریک، باعث ایجاد حس افسردگی و اندوه می‌شود و اتاق بیش‌ازحد روشن، باعث ایجاد استرس در شما می‌شود و اتاقی که خیلی شلوغ باشد، باعث اضطراب شما میشود.

در نتیجه نکات مهم در طرح های دکوراسیون و مبلمان باید به گونه ای باشندکه منطبق با خواسته و تمایلات درونی انسان باشد.

ترفند ها و اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی

 1. قاب عکس ها و قاب های هنری

 2. نورپردازی و تاثیر نور و روشنایی در دکوراسیون

 3. پارتیشن بندی فضا

 4. در دکوراسیون رنگ آمیزی از مهمترین فاکتورهای طراحی دکوراسیون داخلی منازل است

 5. تغییر و تحول در کفپوش خانه ها

 6. به کار گرفتن کتابخانه در طراحی دکوراسیون

ایده های طراحی نکات مهم در دکوراسیون با کمترین هزینه!

 • به جای تمرکز روی تمام دیوارها بهتر است روی دیواری که بیشتر به چشم می آید کاغذ دیواری کنید برای مثال دیوار پشت تلویزیون.

 • در صورتی که دکوراسیون منزل تان سرد و بی روح است ساده ترین راه برای تغییر این دکور به کار گیری از عناصری مانند چوب و گل و گیاه می باشد. به این طریق تعادل وزیبایی دلخواه در منزلتان ایجاد میشود.

 • سعی کنید تا دکوراسیون و چیدمان همه اتاق هایتان شبیه به هم نباشد، مثلا بهتر است برای هر اتاق یک رنگ و یک تم جداگانه انتخاب کنید.

 • بیش از حد پیروی کردن از مد در دکوراسیون نتیجه خوبی نخواهد داشت.

 • اگر از امتحان رنگ های دیگر میترسید،  رنگ هایی همچون آبی کمرنگ و خاکستری برای دیوار ها پیشنهاد مناسبی می باشند.

 • چراغ های موضعی بهترین نور پردازی را برای پس زمینه اتاق ها فراهم می کند.

 • جلوی گنجه ها و کمد ها را با منابع پایین تاب کم ولتاژ مخفی روشن کنید. این تکنیک یک منبع نور مفید را به محیط اضافه کرده، و در عین حال بر نور عمومی نیز می افزاید.

 • یک چراغ مطالعه ی کنارتختی نیز می تواند نور کافی برای مطالعه را فراهم کند، اما یک منبع نور فیبراپتیک یا ال.ای.دی. منبع نور متمرکزی را فراهم می آورد؛ یعنی نور لازم برای روشن ساختن صفحات کتاب را به خوبی مهیا می کند.

گروه ساختمانی مدرن

تیم ماهر و با تجربه مدرن با سال ها تجربه در زمینه دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی، افتخار همکاری با بسیاری از پروژه های بزرگ دکوراسیون را داشته و این اطمینان را به شما می دهد که با اعتماد کامل طراحی و دکوراسیون داخلی خود را به آن ها سپرده و محل مورد نظر را کاملا مطابق با آن چیزی که در ذهن دارید تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *